TİSAV Program Takip Sistemi

Sık Sorulan Sorular

TİSAV Hatim Takip Sistemi Hakkında...

Yılda bir hatim: Kurandan günde 1,2,3 er sayfa okunarak bir hatim 12.05.2021 de (Ramazan’ın son gününde) tamamlanıyor. 14 adet Tilavet secdesini yapmayı unutmayınız.

Yılda iki hatim: Günde 2, 4, 5 sayfa okunarak; 12.05.2021 de (Ramazan’ın son gününde) iki hatim tamamlanıyor. 28 adet Tilavet secdesini yapmayı unutmayınız.

Yılda üç hatim: Günde 2, 4, 5, 10, 20 sayfa okunarak; 09.05.2021 de (KADİR Gecesinde) üç hatim tamamlanıyor. 42 adet Tilavet secdesini yapmayı unutmayınız.

Yılda altı hatim: Günde 2, 4, 5, 10, 20 sayfa okunarak; 11.05.2021 de (Arefe günü) altı hatim tamamlanıyor. 84 adet Tilavet secdesini yapmayı unutmayınız.

Yılda oniki hatim: hergün bircüz okunur.


Hatim Seçiminde KURANI KERİM e tıkladığınızda, Yılda 1 hatim, Yılda 2 hatim, Yılda 3 hatim ve Yılda 6 hatimden hangisini tercih ediyorsanız üzerine tıklayınız. AÇIKLAMA kısmında örnek resimlere bakabilirsiniz. Sayfanın alt kısmında seçtiğiniz başlığı göreceksiniz. Adınızı, soyadınızı ve (başında sıfır olmadan) cep telefon numaranızı giriniz. Kaç adet hatim alacaksanız belirtiniz. Kaydet butonuna tıklayınız.

Cüzler dönerli olarak okunduğu ve bilgisayar ortamında dağıtım yapıldığından tercih hakkı bulunmamaktadır.

Dönerli olarak cüz dağıtımı yapılmaktadır.  Her grup 30 kişidir. Bir grup tamamlanınca 1. cüzden başlıyor. Yani önceki gruplarda 1. cüzü aldınız ise, ikinci kez aynı cüz size çıkabilir. Bu durum normaldir.

Hatim programları 01.06.2020 tarihi itibariyle başlar. Ramazan’ın sonunda biter. Farklı programlar olduğu için her programın başlama ve bitiş tarihleri farklılık arz etmektedir.   

Bir sonraki yılın hatimleri ramazan ayı içinde dağıtılır.  

30. Cüzü okuyan hatim duasını kendisi yapar. Umumi hatim duası yapılacaksa yer ve saati önceden duyurulur.

Hatim Seçiminde kandiller butonuna tıklayınız. “Kadir gecesi, Mevlit Kandili, Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Ramazan ve Günlük Hatim” başlıklarından aktif olanlarda tercih hakkı kullanılacaktır.  Sayfanın alt kısmında Seçtiğiniz başlığı göreceksiniz. Adınızı, soyadınızı ve (başında sıfırı olmadan) cep telefon numaranızı giriniz. Kaç adet hatim alacaksanız seçiniz. Kaydet butonuna tıklayınız.    

Hatim Seçiminde CEVŞEN’ÜL- KEBİR butonuna tıklayınız. Açıklama kısmında örnek resimlere bakabilirsiniz.  Günlük Cevşen, her gün bir bölümün okunması, Haftalık Cevşen, haftada bir bölümün okunmasıdır.  Hangisini tercih ediyorsanız üzerine tıklayın. Sayfanın alt kısmında Seçtiğiniz başlığı göreceksiniz. Adınızı, soyadınızı ve (başında sıfırı olmadan) cep telefon numaranızı giriniz. Kaydet butonuna tıklayınız.    

Program 30 bölüm olarak düzenlenmiştir. Listede yer alan bir sure, (varsa aradaki surelerle birlikte) diğer sureye kadar okunacak. Hatim seçiminde HİZB’ÜL – KURAN butonuna tıklayınız.   Açıklama kısmında örnek resimlere bakabilirsiniz. Sayfanın alt kısmında   Seçtiğiniz başlığı göreceksiniz. Adınızı, soyadınızı ve (başında sıfır olmadan) cep telefon numaranızı giriniz. Kaydet butonuna tıklayınız.    

Bilgileri yanlış girdiğiniz, seçim yapamadığınızda veya hatalı bilgi girişi yapıldığında düzenleme yapılması için mesaj veya 0356 214 0715 nolu telefonla yöneticiye bildiriniz.

Aldığınız hatimlere ana sayfadaki arama butonuna telefon numaranızı ( başdaki sıfır olmadan) yazarak bilgilerinize ulaşabilirsiniz. İrtibat için tel. 0356 214 0715

Peygamberimiz (sav) :” Kim  Kuranı eline alır okumayı murat ederse, Allahu Teala o kimseye her harf için ellibin hasene verir.”  Müslim.

“Ümmetimin en hayırlı ibadeti Kuran okumaktır.” “Amellerin hayırlısı az da olsa devamlı olanıdır.”

Bu programda sayfa numaraları Bakara suresi ( Elîf Lâm Mîm’ zâlik-el Kitâb…. ) le başlayan Kur’an-ı Kerîm’lere göre  belirlenmiştir. 

Ku’an-ı Kerimde 14 secde ayeti bulunmaktadır.

1-     9.   Cüz  A’RAF suresi      206. Ayeti,   175. Sayfa.

2-     13. Cüz  RÂD suresi           15.  Ayeti,  250. Sayfa.

3-     14. Cüz  NAHL suresi         49. Ayeti,   271. Sayfa.

4-     15. Cüz  İSRÂ suresi         107. Ayeti,   292.  Sayfa.

5-     16. Cüz  MERYEM Suresi  58. Ayeti,    308. Sayfa.

6-     9.   Cüz  HACC suresi         18. Ayeti,    333. Sayfa.

7-     13. Cüz  FURKÂN suresi    60.  Ayeti,   364. Sayfa.

8-     14. Cüz  NEML suresi         25. Ayeti,   378. Sayfa.

9-     15. Cüz  SECDE suresi        15. Ayeti,   415. Sayfa.

10-  16. Cüz  SÂD Suresi            24. Ayeti,   453. Sayfa.

11-  9.   Cüz  FUSSİLET suresi   37. Ayeti,   479. Sayfa.

12-  13. Cüz  NECM suresi        62.  Ayeti,   527. Sayfa.

13-  14. Cüz  İNŞİKAK suresi     21. Ayeti,    589.  Sayfa.

14-  15. Cüz  ALAK suresi          19. Ayeti,    597. Sayfa.

K Hatim programında hangi sayfada oldukları işaretlenerek; “Tilavet secdesi yapmayı unutmayınız” şeklinde hatırlatmalar yapılmıştır.·        Secde ayetini kim okursa okusun, okuyan ve işiten namazla mükellef olanlara tilavet secdesi yapmak vaciptir.

·        Ses nakleden araçlar ve hayvandan işitilen secde ayetlerinden dolayı secde yapmak vaciptir.

·        Secde ayetini hecelemek, bakmak ve yazmakla secde gerekmez. Okumak ve işitmek esastır. Ayetin çoğu okunursa secde gerekir. Secde ayetinin meali okununca secde ihtiyaten gerekir.

·        Aynı mekân ve mecliste okunsa tek secde yeterlidir. Hareket halinde tekrar okunan secde ayetleri için ayrı ayrı secde vaciptir.

·        Secde ayetinin birkaç kez tekrar okunması durumunda niyetinde bunların sayısınca niyet eder. Namazı bozan şeyler tilavet secdesini de bozar.

·        Tilavet secdesinin mazeretsiz geçiştirilmesi tenzihen mekruhtur. Kazası yoktur. Ne zaman yapılsa edâen yapılmış olur. Hemen yapılması en güzelidir. Hemen yapılamıyorsa; “Semi’nâ ve ata’nâ Gufrâneke Rabbenâ ve ileykel masîr. Denilmesi müstehaptır.

·        Namazda Tilavet secdesi tahiyyatta teşehhüd miktarı oturduktan sonra hemen yapılması vaciptir. Namazdan ayrıldıktan sonra kazası yoktur.

Geniş bilgi için  islam ilmihalin bakınız.

Abdestli, kıbleye dönük ve tesettürlü iken, Tilavet secdesi niyetiyle ( namazda ise niyetini kalben yapar. ) elleri kaldırılmadan Allahü Ekber diyerek secdeye varılır, secdede üç kez “ Subhane Rabbiyel Ala” denilir, Allahü Ekber diyerek secdeden  kalkılır. Secdeden kalken; Semi’nâ ve ata’nâ Gufrâneke Rabbenâ ve ileykel masîr. “ denilir.  

Whatsapp iconuna dokunduğunuzda " tisav hatim programı hakkında görüşmek istiyorum." şeklindeki mesajınızı yönetime ulaştırmış olursunuz ve hatim programı ile öğrenmek istediğinizi sorabilirsiniz.

Okuyamazsanız telafi edersiniz.Okumazsanız, programı almakla taahüdde bulunmuş oluyorsunuz. Manevi mesuliyeti gerektirir. Vadettiğini yapmak müminin şenidir.